X
تبلیغات
رایتل
یکشنبه 21 فروردین 1384 ساعت 20:36


او چشم از جهان فروبست1920 تولد در دوویس/ لهستانکاردینالها برای آرامش روح ژان پل دوم دعا می خوانند. او در تابوت آرمیده و جهان را با همه خواری هایش رها کرده است

1946 دریافت درجه کشیشی در لهستان تحت کنترل شوروی

1978 انتخاب به عنوان پاپ/ اولین پاپ غیر ایتالیایی در بیش از 450 سال گذشته

1981 ترور نافرجام در رم

2005 مرگ در واتیکان

***

در 26 اوت 1978 البینو کاردینال لوسینی به عنوان پاپ ژان پل اول انتخاب شد و پس از گذشت 33 روز ناگهان در 65 سالگی چشم از جهان فروبست و کاردینال ها دوباره گردهم آمدند و برای انتخاب جدید به سمت واتیکان سفر نمودند. کاردینالهای ایتالیا برای اولین بار پس از سال 1846 جوانترین پاپ را انتخاب کرده و شگفت آورتر اینکه پاپ جدید را از بین هموطنان خود انتخاب ننمودند. مردم در مقر پاپ واقع در کراکو مرکز فرهنگی، سیاسی و تاریخی در خیابانها تجمع کرده و به خواندن آواز و شادی و در آغوش گرفتن یکدیگر پرداخته بودند.

ژان پل دوم در سالهای پس از 1978 بیش از توقعات بسیار افرادی که به انتخاب وی مباهات می کردند، عمل نمود و تأثیرش بر جهانیان بسیار گسترده بود.

وقتی ژان پل صحبت خود را آغاز می کرد مخاطبین وی تنها یک میلیارد انسان نبود، بلکه او انتظار داشت تمامی جهانیان به سخنان وی گوش فرادهند. مستمعین نیز همیشه از آنچه او می گفت راضی نبودند. زیرا اگرچه بسیار محبوب و مورد علاقه عموم بود، ولی به همان اندازه مورد تمسخر افراد دیگر نیز قرار می گرفت.

پاپ قدرت تحمیل تمایلات خود را داشت و بهترین مثال آن دخالت واتیکان در کنفرانس بین المللی «جمعیت و توسعه» سازمان ملل متحد در سپتامبر 1994 در قاهره است.

او انسانی صلح طلب بود و همواره از خشونتهایی که در جهان و به بهانه های گوناگون بر بشر اعمال می شد انتقاد می کرد و سرانجام در اثر بیماری در آوریل 2005 چشم از جهان فروبست و به دیدار مسیح شتافت.

 

 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo