X
تبلیغات
رایتل
پنج‌شنبه 8 اردیبهشت 1384 ساعت 16:13

کرم ابریشم
قربانی هنرمندی خود می شود

تولد در ورشو   1867ماری کوری

برنده جایزه نوبل برای کشف رادیوم  1903

مرگ همسرش پیئر 1906

مرگ به دلیل سرطان در نتیجه تماس نزدیک با مواد رادیو اکتیو 1934

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ماری اسکلودوسکا در سال 1867 در ورشو متولد شد. پدرش استاد رشته فیزیک بود.پس از مدتی به پاریس رفت و در زمان تحصیل با خواهرش دریک اتاق زیر شیروانی زندگی می کرد و هزینه او از نیم فرانک نیز کمتر بود.کمی بعد با یکی از استادان فیزیک جوان، زیبا و متفکر آشنا شد وپس از مدتی با هم ازدواج کردند و وجه مشترک آنها این بود که هردو درباره مغناطیس مطالعه می کردند. آنها در جستوجوی عنصری با خاصیت های عجیبی بودند و عنصرهای مختلفی را نیز آزمایش کرده بودند.

در سال 1896کشف ناگهانی فعالیت رادیواکتیو آنها را بسیار خوشحال کرد.آنها سعی داشتند با استفاده از تجهیزاتی که در اختیارداشتند و مورد تمسخر فیزیکدانهای برجسته آن زمان قرار می گرفت، ترکیبات رادیو اکتیو را جدا نمایند.آن دو پس از تلاش های بسیاردر نهایت
ازیک تن پیچبلند مقدار اندکی نمک سفید را جدا کردند که از همین مقدار کم، پولونیوم را که بر اساس زادگاه ماری نامگذاری شد، کشف کردند.این کشف دنیای علم را تکان داد و از آن پس فیزیک ذره ای آغاز شد

این اکتشاف در پزشکی نیز کاربردهای مختلفی را پیدا کرد، که از جمله آنها تاثیر درمان رادیوم بر سرطان است که به نام «درمان کوری»نیز معروف گردید.

زوج کوری و بکوئرل موفق به دریافت جایزه نوبل سال 1903گردیدندو پیئر به عنوان رئیس کرسی فیزیک سوربن انتخاب گردید و پس از به عنوان یکی از اعضای آکادمی علوم فرانسه انتخاب شد ولی یک سال بعد یعنی در سال 1906هنگام عبور از خیابان با یک گاری اسبی تصادف کرد و در دم جان سپرد و سپس ماری به عنوان جانشین همسر در پست های وی برگزیده شد و اولین زنی بود که به مقام استادی دانشگاه سوربون نائل میگردید.او در سال 1911نیز به عنوان اولین برنده جایزه نوبل فیزیک و شیمی انتخاب شد.سرانجام وی در سال 1934 دربیمارستان آلپس فرانسه جان سپرد.

در واقع او قربانی عنصری شده بود که جاودانگی او را به ارمغان آورده. 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo