X
تبلیغات
رایتل
شنبه 17 دی 1384 ساعت 14:34

سیب چرا افتاد؟

 نیوتن زیر درخت سیبنیوتن

این عالم و ریاضی دان انگلیسی و متفکر بزرگ در بیست و پنج دسامبر1642 در لینلکن در شب میلاد مسیح به دنیا آمد. وی در بدو تولد از نظر جسمانی ضعیف و کم بنیه و نیز غیر عادی و از نظر جسمی ناتوان بود.پدرش قبل از تولد وی چشم از جهان فرو بست.سه ساله بود که مادرش ازدواج مجدد کرد. با ازدواج مادر کودک را به مادربزرگ سپردند.دوران کودکی نیوتن در مزرعه ای دور سپری شد.او خواهر یا برادری نداشت که با آنها بازی کند و دوران کودکی خود را با آنها سپری کند، بنابراین تنهایی غم انگیز نیوتن باعث شد که در دوران بزرگسالی دارای شخصیتی گوشه گیر و انزواطلب باشد.بیشتر اوغات در فکر ساختن وسایل مکانیکی بود و در دوره مقدماتی تحصیل خود شاگردی منظم و ساعی نبود، حتی تا زمان بلوغ از نظر تحصیلی فردی کند ذهن به شمار می رفت و نشانه ای از بلوغ در او دیده نمی شد.

عموی نیوتن او را تشویق کرد تا به کمبریج برود، وی در سال 1660 وارد کمبریج شد و 5 سال بعد فارغ التحصیل شد.با شروع طاعون که اروپا را بیرحمانه در کام خود گشیده بود، ناچار شد به مزرعه مادربزرگش نقل مکان کند.با شروع  طاعون دانشگاهها و مجامع عمومی بسته شده بود. نیوتن به مدت 18 ماه به تحقیق درباره مسائل علمی مختلف پرداخت. در سن 22 سالگی با دختری به نام مارگریتا که از تبار اشراف ایتالیا بود،آشنا شد و این آشنایی به عشق شورانگیزی مبدل شد اما این عشق او را از تفکرات علمی باز نداشت و شاید مشوقی برای کارهای علمی او بود. در یک شب مهتابی که در کنار درخت سیبی به تفکر می پرداخت، با افتادن سیب سوالات زیادی در ذهنش مطرح شد و به دنبال آن سبب کشف قانون جاذبه عمومی(زمین) شد.وی در سالهای 1665-1666به آزمایشهای زیادی در زمینه نور پرداخت که سبب شهرت وی گشت. وی نامه ای به انجمن سلطنتی نوشت که در آن نظریاتش را در مورد نور و رنگ مطرح کرده بود،اما پس از مدتی با مخالفت رابرت هوک مواجه شد،چرا که وی نیز آزمایشاتی در مورد نور انجام داده بود، اما به نتایج صحیح و روشنی دست نیافته بود.

نیوتن علی رخم یک ماجرای عاشقانه هیچگاه ازدواج نکرد، وی مردی بسیار کم حافظه و فراموشکار بود، چنانچه در کمبریج بعنوان یکی از استادان گیج به شمار می رفت.او بسیار کم غذا می خورد و از نظر ظاهری بیشتر اوقات نامرتب بود و گاه تا نیمه شب کار می کرد. نیوتن در سال 1668 اولین تلسکوپ انعکاسی را ساخت.نیوتن سی ساله بود که بزرگترین اثر علمی خود یعنی کتاب اصول را نوشت. مسائل هندسی نیز وی را متوجه خویش ساخت، او کوشید دستورالعمل هایی برای تهیه طلا بدست آورد. وی پس از چاپ کتاب اصول بر اثر خستگی و کار مداوم دچار بیماری شد و تعادل روانی خود را از دست داد و پس از مدتی بهبود یافت اما آن توانایهای قبل را نداشت تا اینکه در 22 مارس 1727 در لندن درگذشت! 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo