شنبه 15 تیر 1387 ساعت 11:02

 

                     Armstrong       خداوندگار موسیقی جاز

 

بی شک حتی جبرئیل نیز بر صورت شادمان و فرخنده ی وی که آسمانها را می شکافت غبطه می خورد. او می توانست بلندترین و آهسته ترین صداها را به وجود آورد. ابتدا در زمینه ی ترومپت و تخصص در آن مطرح گردید ولی عمده شهرت وی در زمینه ی خوانندگی است. در دوران کاری خود جاز را محدود کرد. اقبال بزرگ وی این بود که در نیواورلئان، مکان اصلی رواج نوعی موسیقی آمیخته از موسیقی های اسپانیایی،آفریقایی و فرانسوی زندگی می کرد و در بهترین زمان رشد آن به صورت هنرمند جاز مطرح گردید.

لوعی آرمسترانگ در سال1900، در منطقه ای واقع در نزدیکی نیواورلئان چشم به جهان گشود. کودکی بیش نبود که پدرش با زنی دیگر فرار کرد و مادرش به تنهایی بار زندگی را بر دوش کشید. در پنج سالگی با دنیای موسیقی آشنا شد و در دوازده سالگی در یک گروه چهار نفره به عنوان خواننده ی تنور مشغول به کار شد. اندکی بعد در مدرسه کالرد ویفس هوم وارد گردید و با ساز کورنت آشنا شد. سال بعد آنجا را ترک کرد و در 14 سالگی گروه منحصربفرد خود را سازماندهی کرد و به نواختن لید کورنت پرداخت. در آن زمان بیشتر اوقات خود را به گوش دادن موسیقی های جاز و یادگیری از دیگر هنرمندان آن وقف کرد. البته بر روی قایقهای گردشی که در رودخانه می سی سی پی که در طول این رودخانه حرکت می کردند،(در اوایل دهه 20) کار می کرد. سپس به گروه ترومپت نوازی به نام جو اولیو ملحق گردید و در سال 1922 در شیکاگو به همراه وی به شهرت بسیار دست یافت. اندکی بعد بسیاری از شرکتهای فعال در این زمینه قرارداد همکاری بر روی آثاری همچون «Basin street Blues»، «Ain't Misbehavin» و اثر «Muskrat Ramble» را بر عهده گرفت. در سال 1926 آواز جاز اولین بار توسط وی ابداع گردید.

بیش از پنج دهه رهبری گروههای کوچک و بزرگ جاز را بر عهده داشت و در نقش ستارگان سینما ظاهر شد، 2000 صفحه موسیقی ارائه نمود و در سراسر به مسافرت پرداخت. وقتی از وی پرسیدند جاز را توصیف کند، چنین پاسخ داد: «وقتی از شما می خواهند که انسان را توصیف کنید نمی توانید تعریفی جامع ارائه دهید، در مورد جاز نیز این چنین است». ثروت بسیاری را بدست آورد ولی تا پایان عمر در یکی از اماکن نزدیک نیویورک زندگی کرد، چون معتقد بود در آنجا در میان مردم خود قرار دارد. در سال 1932 اولین سفر خود به خارج را تجربه کرد و موفقیتهای بسیاری در بریتانیا  کسب کرد. مرگ او در سال 1971 در اثر حمله قلبی باعث تاسف مردم جهان شد زیرا  محبوبیت او در حصار زبان، نژاد و فرهنگ نبود. همیشه می گفت:«نت در تمامی زبانها به یک شکل است».  

 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo